למה לנטוע עצים

אפשר לכתוב הרבה מאוד על עצים. מההגדרות הבוטאניות שלהם כאורגניזמים על כדור הארץ, התפקיד שלהם כחלק ממערכות אקולוגיות עולמיות ומקומיות כאחד, על העץ עצמו כמערכת אקולוגית מלאה ושופעת חיים, ועד על המקום שהם ממלאים בחיים שלנו מנקודת המבט האנושית היום יומית.

רבים וטובים כותבים וימשיכו לכתוב על האורגניזם הכה מורכב וכה קסום הזה. בעמוד הזה בחרנו להראות לכם מעט (מכיוון שיש עוד רבים אחרים) מהיתרונות שעץ אחד בקרקע יכול לתת לנו, בני האדם, כאשר הוא נמצא בסביבתנו המיידית.

יתרונותיו של עץ אחד

רחפו עם העכבר מעל כל כותרת כדי לגלות עוד

ספיחת חלקיקים מזהמים

עצים יכולים לסלק מזהמי אוויר שונים (PM2.5, PM10 ואוזון) על ידי שיקוע החלקיקים והגזים על פני השטח של העץ וכן על ידי קליטה של מזהמים באמצעות הפיוניות. מחקרים הראו כי עצים יכולים להביא להפחתה של עד כ-20% מכמות המזהמים העירונית.

שבירת אי החום העירוני

אי החום העירוני הוא תופעה אקלימית בה קיים הבדל טמפרטורות משמעותי בין ערים לבין אזורים פתוחים. הסיבה לכך נעוצה בעיקר בכמות אדירה של חומרים כגון בטון ואספלט בעלי יכולת אדירה לספיגת חום ושחרורו בצורה איטית, הריכוז הגבוה של פעילות אנושית הפולטת גזי חממה והיעדרה היחסי של צמחיית כיסוי. נטיעת עצים בעיר שוברת את רצף אי החום ובפועל משפרת משמעותית את עומס החום בעיר כמו גם מורידה את הטמפרטורה ב2-5 מעלות צלזיוס.

סינון רעשים

עם ריכוז הפעילות האנושית המוגבר בעיר- כך גם העלייה בכמות הרעשים- בעיקר כתוצאה מתחבורה. עצים במרחב העירוני מספקים שכבות הגנה של מיסוך והפחתת רעשים, ובכך תורמים רבות לנוחות הכללית של תושבי העיר, כמו גם של ההולכים ובאים ברחובות.

חסכון במים

ההצללה, החומר האורגני שנופל ומכסה את הקרקע והעשרת המגוון הביולוגי, מטיבים עם האזור בו ניטעים עצים ולמעשה מאפשרים חסכון בכמויות ההשקייה לצמחים נוספים באותו אזור. כך שבמקומות בהם נוטות עירייות לשתול פרחים עונתיים או שיחים, עצים למעשה היו יכולים להביא לחסכון משמעותי בעלויות מי השקייה.

ייצור חמצן

בעת תהליך הפוטוסינתזה, משחרר העץ חמצן כתוצר לוואי, אשר הינו חיוני לנו כמקור חיים. כמות החמצן שמסוגל עץ לפלוט במהלך חייו משתנה בהתאם לסוג העץ, גודלו וסביבתו, אך נהוג לציין כי עץ אחד פולט כ-700 ק"ג חמצן לאורך חייו. אדם צורך בממוצע 0.79 ק"ג חמצן ביום.

עידוד מגוון ביולוגי

מיקרו- הוספת עצים בשטחים שוליים מופרים, מעשיר לאורך זמן את הקרקע בחומר אורגני מגוון, וכך מביא עימו שלל מיקרו-אורגניזמים שונים להם תפקיד מכריע בהצלחתה של כל מערכת אקולוגית, קטנה או גדולה, כמו גם בהעלאת פוריות הקרקע.

מאקרו- עץ מעודד את הגעתם של בעלי כנף שונים, חרקים, מאביקים שונים, מיני פטריות, חזזיות ועוד. בכך הוא תורם להעשרת המגוון הביולוגי המקומי ומחזק אותו, כבית גידול, מקור מזון, או כנוכחות חדשה של מערכת אקולוגית מסועפת בעלת שלל אינטראקציות בין פרטים אורגנים ואנאורגנים.

מניעת סחף קרקעות

הכיסוי של רוב שטח האדמה באזורים עירוניים על ידי בטון ואספלט גורם לתופעה של נגר עילי משמעותי אשר בא לידי ביטוי ביתר שאת בתקופות הגשומות (שבעקבות משבר האקלים רק הולכות ומקצינות- יותר גשם בפחות זמן). נטיעת עצים מאפשרת אחיזה בקרקע באמצעות מערכות השורשים ומונעת איבוד קרקע פוריה (Top Soil).

בריאות פיסית ונפשית

מחקרים יפניים הראו שאנשים מבוגרים אשר להם קירבה מיידית לאזורי טבע פתוח ולעצים, נוטים להיות בריאים יותר פיזית ומעידים על עצמם כבעלי איכות חיים גבוהה יותר. בנוסף, הקירבה לעצים מאפשרת לבני האדם את ההזדמנות לעצור את שצף החיים ולהיזכר ביופיו של טבע סביבנו.

בניית קהילה

שטחים ציבוריים שמועברים חזרה לרשות הציבור, מייצרים הזדמנויות חיבור לקהילה המקומית.
שלל יתרונות העצים הופכים את השהות האנושית לנעימה יותר ומזמינה אנשים נוספים לקחת בה חלק.

  קיבוע פחמן דו חמצני
(CO2)

CO2 הינו גז החממה הנפוץ ביותר. בעקבות ריכוזים גבוהים של גזי החממה, עולה טמפרטורת פני שטח כדור הארץ ומביאה איתה משבר אקלימי גלובאלי חריף. עצים הינם הטכנולוגיה היעילה ביותר כיום לקיבוע של CO2, כאשר עץ אחד סופח במהלך חייו (בחישוב של 30 שנים) 0.75 טון CO2.

ויסות טמפרטורה למבנים

במרחב העירוני, עצים יכולים להוריד בצורה משמעותית את הטמפרטורה לא רק בסביבתם המיידית, אלא גם על המבנים שעליהם הם מצלים. ויסות טמפרטורה של מבנה מביא איתו התייעלות אנרגטית אדירה וחיסכון משמעותי בצריכת החשמל לצרכי טמפרטורה.

יצירת צל

עצים מייצרים צל שהופך מרחבים עירוניים לנגישים יותר לציבור מבחינת נוחות אקלימית לשהייה (כיכרות, אזורי ישיבה וכו') ובנוסף עוזרים ליצירתם והרחבתם של שבילים מוצלים אשר מעודדים את השימוש באופניים או הליכה ברגל בתוך העיר על פני שימוש ברכבים.

חלחול מים

בשונה מאדמה, אשר נותנת למים לחלחל אט אט, רצף הבטון העירוני מניע כמויות אדירות של נגר עילי הישר למערכות הביוב, ומייצר בזבוז משווע של מים שיכולים וצריכים לחזור לאקוויפר. נטיעת עצים פותחת כיסי אדמה בתכסית הבטון, המאפשרים יותר נקודות של חלחול המים לקרקע, במקום יצירת הזרמה של המים אל מערכות הביוב שאינן מיועדות לכך ולא מסוגלות להכיל ספיקה כל כך משמעותית כמו באירועי גשם קיצוניים.

מניעת השלכת פסולת

כאשר לוקחים שטח מוזנח ומייצרים בו אזור מזמין, נעים ואסתטי- יורדים בצורה משמעותית מקרי הונדליזם והשלכת הפסולת במקום. אסתטיקה מזמינה אסתטיקה, ומחקרים מראים כיצד תושבים נוטים לקחת אחריות על אזורים מוזנחים שהוחיו מחדש, לטפח אותם ולדאוג להם.