למה לנטוע עצים

אפשר ואף רצוי לכתוב הרבה מאוד על עצים. מההגדרות הבוטאניות שלהם כאורגניזמים על כדור הארץ, התפקיד שלהם כחלק ממערכות אקולוגיות עולמיות ומקומיות כאחד, על העץ עצמו כמערכת אקולוגית מלאה ושופעת חיים, ועד על המקום שהם ממלאים בחיים שלנו מנקודת המבט האנושית היום יומית.

רבים וטובים כותבים וימשיכו לכתוב על האורגניזם הכה מורכב וכה קסום הזה. בעמוד הזה בחרנו להראות לכם מעט (מכיוון שיש עוד רבים אחרים) מהיתרונות שעץ אחד בקרקע יכול לתת לנו, בני האדם, כאשר הוא נמצא בסביבתנו המיידית.

יתרונותיו של עץ אחד

קיבוע פחמן דו-חמצני (CO2)

CO2 הינו גז החממה הנפוץ ביותר אשר נפלט לאטמוספירת כדור הארץ כתוצאה מפעילות האדם. בעקבות גזי החממה, עולה טמפרטורת פני שטח כדור הארץ ומביאה איתה משבר אקלימי גלובאלי חריף. עצים הינם הטכנולוגיה היעילה ביותר כיום לקיבוע(1) של CO2, כאשר עץ אחד סופח במהלך חייו (בחישוב של 30 שנים) 0.75 טון CO2 (*).

ייצור חמצן

בעת תהליך הפוטוסינתזה (התהליך בו סופח העץ CO2 והופך אותו לסוכר כמקור מזון), משחרר העץ כתוצר לוואי חמצן, אשר הינו חיוני לנו כמקור חיים.

ספיחת חלקיקים עדינים מזהמים

עצים יכולים לסלק מזהמי אוויר שונים (PM2.5, PM10 ואוזון) על ידי שיקוע החלקיקים והגזים על פני השטח של העץ וכן על ידי קליטה של מזהמים באמצעות הפיוניות. מחקרים הראו כי עצים יכולים להביא להפחתה של עד כ-20% מכמות המזהמים העירונית (***)

עידוד מגוון ביולוגי

מיקרו- הוספת עצים בשטחים שוליים מופרים, מעשיר (בצורה איטית) את הקרקע בחומר אורגני מגוון, וכך מביא עימו שלל מיקרו-אורגניזמים שונים להם תפקיד מכריע בהצלחתה של כל מערכת אקולוגית, קטנה או גדולה, כמו גם בהעלאת פוריות הקרקע.

מאקרו- עץ מעודד את הגעתם של בעלי כנף שונים, חרקים, מאביקים שונים, מיני פטריות, חזזיות ועוד. בכך הוא תורם להעשרת המגוון הביולוגי המקומי ומחזק אותו, כבית גידול, מקור מזון, או כנוכחות חדשה של מערכת אקולוגית מסועפת בעלת שלל אינטראקציות בין פרטים אורגנים ואנאורגנים.

שבירת אי-החום העירוני (עירוני)

אי החום העירוני הוא תופעה אקלימית בה קיים הבדל טמפרטורות משמעותי בין ערים לבין אזורים פתוחים. הסיבה לכך נעוצה בעיקר בכמות אדירה של חומרים כגון בטון ואספלט בעלי יכולת אדירה לספיגת חום ושחרורו בצורה איטית, הריכוז הגבוה של פעילות אנושית הפולטת גזי חממה והיעדרה היחסי של צמחיית כיסוי. נטיעת עצים בעיר שוברת את רצף אי החום ובפועל משפרת משמעותית את עומס החום בעיר כמו גם מורידה את הטמפרטורה. (4)

ויסות טמפרטורה למבנים

יצירת צל (נתיבי תנועה- הולכי רגל/ אופניים)

יצירת צל (שהייה)

סינון רעש

מניעת סחף אדמות

חלחול מים

חסכון במים (השקייה)

דימוי חיובי ומושך

בניית קהילה וחיבור אנושי- תרומה לבריאות פיסית ונפשית

מניעת השלכת פסולת

תרומה לערך הנכס

משיכת השקעות עסקיות

*- משבר האקלים הנוכחי דוחף אותנו להביא לפליטה שלילית של גזי חממה. לא רק למנוע את המשך פליטתם, אלא גם להביא לסילוק של מילארדי טונות CO2 מהאטמוספירה. הדרך לעשות זאת היא על ידי קיבוע של CO2 ממצבו האטמוספרי, לחומר מעוצה.

**-קיים מנעד לחישוב כמות ה-CO2 שיכול לקבע עץ במהלך חייו. המנעד תלוי סוג עץ, אופן הטיפול בו, מיקומו ומספר שנות חייו. החישוב לפיו אנו פועלים ביוזמת האנרגיה הטובה הוא שמרני מאחר ואנחנו מעדיפים לצאת ברווח מאפשר בהפסד, ויוצא מנוקדת הנחה של 30 שנות חיים לעץ.

***- אקולוגיה וסביבה, עצים כמפחיתי זיהום בערים
4-דוגמא לכך ניתן לראות במאמר: אקולוגיה וסביבה, מיתון עומס חום בערים מדבריות באמצעות צמחים - באר שבע כמקרה בוחן

© 2020 by DigitalGoodEnergy

יוזמת האנרגיה הטובה (ע"ר 580499572)
משק 23, אביעזר, ד.נ 99860