איפה נמצא היער

מבנה היער

מתוך הבנה כי מהות הפרויקט הינה נטיעה מאסיבית ככל הניתן שתהיה בעלת ההשפעה הסביבתית הרחבה ביותר, ראינו שהמקום בו צריך הכי הרבה עצים כיום הוא לא בשטחים של אנשים פרטיים, או בשדות פאלחה שצמודי יערות וחורשים טבעיים גם ככה (בשטחים פתוחים קיימות מערכות אקולוגיות מסויימות מאוד, לכן נטיעה כללית בשטחים כאלו היא נושא מורכב(*)) -

המקום הכי חשוב לנטוע בו היום הוא בתוך ערים וישובים.

איך שלא מסובבים את זה, לחיות בעיר הוא מעשה אקולוגי יותר מאשר לחיות בשטח כפרי. כש92% מאוכלוסיית ישראל מתגוררת היום בערים(*), הדרך להרוויח בצורה היעילה ביותר את היתרונות של כל עץ ועץ היא לשתול בתוך המרקם האורבני. אבל כצפוי, במרכזי ופאתי ערים, אין בהכרח שטחים ענקיים חשופים שרק מחכים לעצים שיגיעו. שטח עירוני הוא יקר מאוד, ומיועד ברוב המקרים לבנייה. לכן התגבשה ההחלטה לנטוע דווקא במקומות שבדרך כלל לא מקבלים את תשומת הלב- בשטחים השוליים. אחרי בדיקה מעמיקה ושיחות מרובות עם אנשי מקצוע מגוונים (מתכננים עירוניים, אגרונומים, יערנים ואדריכלים), ראינו שכל אותם שטחים קטנים מתגבשים יחד לכדי שטח אדיר לא מנוצל, אותו אנחנו בוחרים לרתום לטובת הסביבה, ולהפוך ליער האקלים.

מה הם בדיוק שטחים שוליים?

"שטחים שוליים" היא ההגדרה שניתנת לכל אותם שטחים במרחב האורבני (למרות שעקרונית אפשר להכיל אותה גם על שטחים כפריים) שבדרך כלל נעלמים מהעין. צידי דרכים, איי תנועה, שולי שכונות, חלקות נסתרות ומוזנחות של אזורי תעשייה, חצרות לא מטופחות של מרכזים קהילתיים, בתי אבות או מוסדות חינוך. כל אלה ועוד רבים אחרים, מהווים חלק נרחב ושטח לא מבוטל מהעיר. לנטיעת עצים בעיר יתרונות עצומים, וייעור של שטחים אלו תורם לא רק לאוויר ולאקלים, אלא גם מעודד טיפוח והשגחה של שטחים מוזנחים, מונע השלכת פסולת ועזובה בתוך היישובים. השימוש באותם שטחים שוליים מאפשר גישה נוחה לעיקוף מנגנוני הבירוקרטיה הסבוכה הקיימת בכל הנוגע לשימושי קרקע במרחב העירוני. כל שטח שוליים עירוני שיהפוך לחלק מיער האקלים מקבל את כל האישורים של הגורמים הרלוונטים ברשות/העירייה. 

הקריטריונים שלנו לבחירת שטחים

 • שטח בעל אפשרות חיבור למערכת השקיה.

 • שטח שניתן לנטוע בו מבחינת ייעוד קרקע.

 • שטח שיש אדם/גוף שמתחייב לטפל בו לפי ההנחיות הבאות:

  • תיקון שוטף של מערכת ההשקייה.​

  • התחייבות לדאגה מלאה לחשבון המים עבור השטח.

  • תקשורת מלאה וזמינות מול מנהלי יער האקלים על תקלות/בעיות.

  • ביצוע אחזקה בסיסית של השטח.

 

מפת השטחים של יער האקלים